Асоциация за образователно лидерство, в изпълнение на своите цели за изготвяне и разпространение на експертни оценки и аналитични продукти по практически, научни, правни и образователни проблеми на лидерството в образованието, започва серия публикации, посветена на Държавните образователни стандарти.
Определенията за СТАНДАРТ изразяват двойния характер на понятието. Стандартите изразяват професионални принципи и ценности и изискват постигането на определена степен за качество. «Стандартът е инструмент за точно тълкуване на преценки и решения в контекста на споделени значения и ценностна система» (Сайкс и Пластрик, „Стандарти за всичко”).
В чл. 22 от Закона за предучилищното и училищното образование Държавните образователни стандарти са определени като „съвкупност от задължителни изисквания за резултатите в системата на предучилищното и училищното образование, както и за условията и процесите за тяхното постигане“.
Държавните образователни стандарти в системата на предучилищното и училищното образование са за:
- предучилищното образование;
- усвояването на българския книжовен език;
- учебния план;
- общообразователната подготовка;
- профилираната подготовка;
- придобиването на квалификация по професия;
- приобщаващото образование;
- гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование;
- оценяването на резултатите от обучението на учениците;
- информацията и документите;
- институциите;
- физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие;
- познавателните книжки, учебниците и учебните помагала;
- статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти;
- управлението на качеството в институциите;
- инспектирането на детските градини и училищата;
- финансирането на институциите;
- нормирането и заплащането на труда;
- организацията на дейностите в училищното образование
След публикуване в Държавен вестник, брой 79. от 13.10.2015 г., на Закона МОН стартира интензивна работа по изготвянето на държавните образователни стандарти, предвидени в него. Всички стандарти трябва да са изготвени, подложени на обществено обсъждане и утвърдени до 15. септември 2016 г.
Първите три стандарта за учебния план, за общообразователната подготовка и за учебните книжки, учебниците и учебните помагала вече са утвърдени с Наредби на Министър Т.Танев.
АОЛ публикува аналитични материали, мнения и становища по проектите на нормативните документи.